A hazai műanyag hordtasakokkal kapcsolatos lakossági szokások, a műanyagipar vonatkozó szegmensének javaslatai és a műanyagipari érdekképviseletek álláspontja alapján a törvényjavaslat és az ahhoz kapcsolódó kormányrendeleti szabályok a műanyag hordtasakok vonatkozásában differenciált szabályozásra tesznek javaslatot.
A tervezett szabályozás egyrészt az irányelvi felhatalmazás alapján döntően az élelmiszerpazarlás megelőzése, a tőkehús, nedves áru, belsőségek biztonságos csomagolása, vagyis élelmiszerbiztonsági előírásokra figyelemmel – nem határoz meg forgalomba hozatali korlátozást a nagyon könnyű műanyag hordtasakokra.
Megtiltja ugyanakkor azoknak a könnyű – azaz 50 mikron falvastagság alatti – hordtasakoknak a forgalomba hozatalát, amelyek egyszer használatosak, jelentős mennyiség fogy belőlük minden évben, de létezik helyettük más, többször használható vagy környezetvédelmi szempontból kedvezőbb helyettesítő termék. Ez alól a tilalom alól kivételt képeznek a biológiailag lebomló hordtasakok.
Annak érdekében, hogy a műanyag hordtasakok használatára csak indokolt esetben, takarékos módon kerüljön sor, a törvénymódosító javaslat a 15 mikron falvastagság alatti, hagyományos műanyagból készült – jellemzően a zöldség-, gyümölcs- és húsáru csomagolására az áruházakban használt – műanyag hordtasakok termékdíját 57 Ft/kg-ról 1 900 Ft/kg-ra emeli, a biológiailag lebomló műanyagból készült műanyag hordtasakokra pedig falvastagságtól függetlenül, egységesen 500 Ft/kg termékdíjat állapít meg.
A kormány javaslata
A mostani javaslatcsomagunk alapján az érintett gyártóknak javasolt környezetbarátabb, alternatív termékek gyártására átállniuk, amelyhez innovatív megoldásokra is szükség van. Ezzel egyszerre erősíthető a környezettudatosság és az innovatív gondolkodás.
Mindezeken túl ki kellett dolgozni a járványhelyzet következtében kedvezőtlen helyzetbe került egyes műanyag iparági szereplők technológiaváltásához, munkaerő megtartásához szükséges feltételrendszert.
Annak érdekében, hogy a tiltott termékekkel funkcióikban azonos helyettesítők előállítását ösztönözze és a hazai műanyagipari vállalatokat a szükséges technológiaváltásban segítse,
a kormány döntött a hazai műanyagipari kutatás és innováció támogatásáról,
továbbá kezdeményezte a műanyagipari klaszter felállítását. A műanyagipari klaszter nem csak a műanyagok környezetre gyakorolt hatását és természeti körülmények között történő bomlási tulajdonságát vizsgálja majd, hanem – többek között – tanulmányozza azt is, hogy a magyarországi műanyagipar milyen technológiai, kutatási és innovációs feltételek mentén tud a térség piacvezetőjévé válni. A műanyagipari klaszter létrehozása a Neumann János Egyetem koordinációja mellett az érintett iparági szereplők bevonásával történik majd. Az intézkedések között szerepel a hazai műanyagipari stratégia kimunkálása is.
A kormány a 2020. évtől továbbá évente 10 milliárd forintot biztosít a betiltással érintett műanyagtermékeket gyártó cégek technológiaváltására, valamint a helyettesítő termékek jelenlegi gyártóinak kapacitásbővítésére, új gyártósorok beszerzésére.
***
A szerző az építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkár, a közigazgatás-tudományok habilitált doktora